Budaörsmed

Budaörsmed

Terhesség utáni visszerek

2017. szeptember 14. - Budaörsmed

Terhesség során számtalan változás következik be a női testben, és sajnos előfordulhatnak olyanok is, melyek zavaró esztétikai gondot jelenthetnek. Ilyenek például a visszerek, melyek sok kismama életét megkeserítik.

 

Teher az ereknek

A terhesség során sok nő lábszárán kitüremkedő, kacskaringós visszerek jelennek meg a hormonális státusz megváltozása miatt. Ezen kívül a növekvő magzat is nyomást gyakorolhat az erekre, melyeknek ráadásul még a gravitációval is meg kell küzdeniük, mivel a vér visszaáramlása a szívhez passzív folyamat, és az izompumpa segítségével jön létre.

„Sokan kétségbe esnek a visszerek láttán, és bár zavaróak, nem esztétikusak és gyakran még fájdalmasak is, nem valószínű, hogy ezek a kidudorodó erek veszélyeztetik a baba vagy a mama egészségét. Amennyiben korábban nem voltak jelen, a szülés után néhány hónappal a visszerek gyakran visszahúzódnak. Azt viszont nem árt tudni, hogy a többszöri terhesség növeli a tartós visszér-betegség esélyét, amely ráadásul genetikailag öröklődik.” – mondja dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.

Lehetséges szövődmények

Bár a terhességi visszerek az esetek többségében nem veszélyesek, azonban - főleg, ha már a teherbe esés előtt is jelen voltak, vagy szülés után megmaradtak - érdemes szakemberhez fordulni, mivel súlyos szövődményekhez vezethetnek.

– mélyvénás trombózis: a terhesség sajnos már önmagában is fokozza a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát, hát még akkor, ha az illető visszeres. Így ha lábdagadást, elszíneződést, illetve éles fájdalmat érzünk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mivel a leszakadt vérrög akár tüdőembóliához is vezethet!

– visszérgyulladás: visszértágulat esetén gyakori szövődmény. Ekkor az erek fájdalmasak, a felettük lévő bőr pirossá és meleggé válik. Gyulladáscsökkentővel, speciális krémekkel, hűtőborogatással enyhíthetőek a panaszok. Súlyos esetben antibiotikum és véralvadásgátlók alkalmazása javasolt.

– fekély: amennyiben a visszerek a szülést követően sem húzódnak vissza, érdemes szakemberhez fordulni, ugyanis a hanyagságnak akár fekély is lehet a következménye. Ez leggyakrabban a boka fölött minimális sérülés, vagy spontán kialakuló seb, mely megfelelő kezelés hiányában nagyon nehezen gyógyul, vagy egyáltalán nem mutat gyógyulási hajlamot.

Lauren McBride - What to wear for a maternity shoot

Műtéttel a visszerek ellen

„Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, érdemes orvoshoz fordulni, a szövődmények elkerülése végett. Rádiófrekvenciás készülékkel igazán jó eredményeket lehet elérni, méghozzá minimális fájdalommal, vágás és altatás nélkül. A beavatkozás során a tágult vénába katétert vezetünk egészen a lágyékhajlatig és rádiófrekvenciás hullámok segítségével elzárjuk az eret, így nincs szükség a drasztikus, sok szövődménnyel járó kihúzásra. A hajszálerek esetében egy speciális tű nagyfrekvenciás rezgéséből adódó hőhatás roncsolja a kapilláris erek falát és azok tartalmát, majd az érfal összezáródik, a benne lévő vér pedig megalvad, és sejtjei szétesnek. A beavatkozás a terület nagyságától függően 15-20 percet vesz igénybe, és a gyógyulási ideje csupán néhány nap, és nincs szükség kompressziós harisnya, vagy rugalmas pólya viselésére.”– mondja a szakember. 

A bejegyzés trackback címe:

https://budaorsmed.blog.hu/api/trackback/id/tr8312829326

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása