Budaörsmed

Budaörsmed

Hogy kerül betét a fogba?

2018. március 18. - Budaörsmed

A tömés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, amely jellemzően nem érinti a fogak mélyebb rétegeit. Azonban ha túl nagy lyukat kellene betömni, az úgynevezett betétek jönnek szóba.

 

A fogápolás a legjobb megelőzés

A fogszuvasodás legfőbb oka a lepedék lerakódása, amely ideális táptalaja a savakat termelő baktériumoknak. Ezek a savak bontják le a fogzománcot, majd a felszínről a mélybe jutva a dentin rétegeit is károsítják, végül pedig ráterjedhetnek a fogbélre. Vagyis a szuvas fogakat minél hamarabb kezelni kell, hogy a probléma ne érje el a mélyebb területeket!

A kezdődő szuvasodás jele lehet a zománc felszínén megjelenő opálos színváltozás, amelyre csupán a rendszeres fogorvosi ellenőrzések során derülhet fény. Később a folyamat hatására előfordulhat, hogy hideg vagy meleg hatásra, esetleg édességek fogyasztásakor fájdalmat érzünk. Ebben a fázisban elengedhetetlen felkeresni fogorvosunkat, hiszen egy egyszerű töméssel megmenthető a sérülésnek indult fog. A tömések különböző anyagokból készülhetnek, a korszerű tömőanyagok fogszínűek, gyakorlatilag beleolvadnak a fog színébe, és kémiailag hozzákötnek a foghoz. Ha ennél előrehaladottabb a romlás, és a fog már folyamatosan sajog, akár éjszaka is fáj, valószínűleg gyökérkezelésre is szükség van.

Túl nagy a lyuk? Betétet a fogba!

Ha a szuvas területek és a meggyengült fogrészek eltávolítása után olyan nagy anyaghiány van, hogy a fogat normál töméssel esztétikusan, pontosan már nem lehet helyreállítani, úgynevezett betéteket (inlay-t vagy onlay-t) használnak. Ezek olyan tömések, amelyeket a fogorvosi üregalakítás és lenyomatvétel után a fogtechnikus készít el műanyagból, kerámiából, aranyból vagy cirkónium-kerámiából.

Nagy előnye, hogy a fogtechnikus a gipszmintán olyan területeket is meg tud mintázni, amelyet a fogorvosok a szájban nem tudnak tökéletesen. Mivel rövidebb ideig kell a szájban dolgozni, kiküszöbölhető a kialakított üreg nedvesedése is. Egyszerre több foghoz is készíthető betét, hiszen a lenyomatban az összes fog mintázata látszik.

white-teeth.jpg

Az inlay készülhet műanyagból, amelyet speciális ragasztóval rögzítenek, és olyan fog felépítésére is alkalmas, amelynek nagyon sok része hiányzik. Ragasztás után a tömés záródási vonalát összepolírozzák, hogy a fogba helyezett betét tökéletesen egybeilleszkedjen az eredeti foggal. Idővel azonban a záródási vonal elszíneződhet, illetve mivel műanyagból készül, az évek előrehaladtával a betétnek is megváltozhat a színe. 

Az aranyból készült betét előnye, hogy könnyen a fogakra simítható, így nem marad olyan rés, amelynél elindulhat egy újabb szuvasodás. Az arany nem színeződik el, és nagyon hosszú az élettartama. Ugyanakkor ez az anyag színében elüt a fogtól és drágább is. Az arany-kerámia inlay szintén pontosan illeszkedik, és mivel a látható részek kerámiából készülnek, esztétikusak is, bár a kerámia alatti arany egy picit módosíthatja a kerámia színét és a záródási vonalban, ahol nincs kerámia, látható az arany sárgás színe.

A betétek alkalmazásáról, illetve azok anyagáról mindenképpen a kezelőorvossal kell konzultálni!

Kövessen minket facebookon is -> https://www.facebook.com/budaorsmed/

Látogasson el weboldalunkra -> https://budaorsmed.hu/

 

Budaörsmed, az Ön Egészségéért
Budaörs, Kossuth Lajos utca 9.
+36-23 445 480
instagram.com/budaorsmed

A bejegyzés trackback címe:

https://budaorsmed.blog.hu/api/trackback/id/tr7913749660

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása