Budaörsmed

Budaörsmed

Nem csak a lábban, az agyban is kialakulhat trombózis

2018. február 26. - Budaörsmed

Az artériás és a vénás trombózis Magyarországon vezető halálozási oknak számít. A vénák érintettsége esetén leggyakrabban az alsó végtag, illetve a medence vénáiban alakulnak ki vérrögök, ám az sem ritka, amikor az agyban keletkeznek.

A trombózis kialakulása

A véralvadás egy igen bonyolult folyamat, melynek szerepe, hogy sérüléskor elkerülhető legyen a nagyobb mennyiségű vérveszteség. Ezt a szervezet úgy éri el, hogy károsodás esetén a prothrombinból trombin nevű enzim keletkezik, ami a vérben található oldható fibrinogént, fibrinné alakítja. A fibrin egy oldhatatlan fehérje, ami lerakódik az érfal belsejében, majd ott megkeményedik, és vérrögöt létrehozva egyfajta dugót képez a sérülés helyén. Amennyiben a folyamat során zavar keletkezik, és túlzottan fokozottá válik a véralvadás, úgy trombózis jön létre. Ez kialakulhat mind az artériákban, mind a vénákban. Utóbbi esetben a leggyakrabban az alsó végtagok és a medence vénái érintettek, azonban előfordulhat, hogy az agyban keletkezik vérrög. Ezt az agy vénás öblei után sinus trombózisnak nevezzük.

Mik azok a sinus-ok?

Az agy vénás rendszere két részre osztható - vannak „normál” vénák és sinusok. A sinusok a vénák olyan különleges fajtái, melyek fala keményebb, kevésbé sérülékeny, és egyfajta vénás öblöt hoznak létre az agyhártyák rétegei között. A sinus-ok fő feladata a vénás vér elszállításának segítése.

Az agyi sinus trombózis

A koponyaűri sinusok trombózisa ritka, ám életveszélyes állapot. Ekkor az agy valamely sinusában alakul ki vérrög, ami egyrészt elzárhatja a véráramlás útját, másrészt agyi ödémához vezethet, egyre növekvő koponyaűri nyomást eredményezve. Kezeletlen esetben mind a vérrög, mind a koponyaűri nyomás tovább növekszik, melyek hatására a vérellátás tovább sérül, isémia (oxigénhiány) alakul ki, ami attól függően, hogy az agy mely részén következett be, komoly neurológiai tüneteket von maga után, sőt, halálos következménnyel is járhat. – mondja prof. Blaskó György, véralvadás specialista.

head-pain.jpg

Az agyi vénás trombózis jelei

  • erős fejfájás
  • szédülés
  • hányinger, hányás
  • láz
  • zavarodottság
  • bénulás

A sinus trombózis kockázati tényezői: fertőzés, dehidratáció, érszűkület, fogamzásgátló-tabletta szedése, fokozott vérrögösödésre való hajlam. Tanulmányok szerint a probléma lényegesen gyakrabban fordul elő fiatal/középkorú nőknél, mint férfiaknál, melynek oka a hormonháztartásban keresendő. Prof. Blaskó György szerint, bár életveszélyes állapotról van szó, az életkilátások biztatóak, és megfelelő kezeléssel akár a teljes felépülés is lehetséges – ami persze a trombózis súlyosságától is függ.

Fontos a megfelelő kezelés és megelőzés

Amennyiben a lehető legsürgősebben elvégzett CT/MRI segítségével bebizonyosodik az agyi sinus trombózis, az elsődleges kezelési módszer az antikoaguláns véralvadásgátló terápia, melynek dózisáról és alkalmazásának hosszáról a kezelőorvos dönt. Igen friss esetekben, a tünetek kezdetétől számított 2 órán belül még a fibrin közvetlen gyógyszeres oldására is lehet mód. Attól függően, hogy milyen mértékben és mennyi ideig állt fenn a vérellátási zavar és az oxigénhiány, rehabilitáció is szükséges, ami hosszadalmasabb időt vehet igénybe.

A sinus trombózis után történő felépülést követő 3 hónap múlva mindenképpen elvégezendőek a kóreredetet illető laboratóriumi vizsgálatok (genetika, stb.), ami az alvadásgátló-kezelés időtartamának megállapításában nyújthat segítséget.

Igen fontos, és nem elhanyagolható tényező végül a megfelelő életmód kialakítása, hiszen rendszeres testmozgással, a dohányzás abbahagyásával és egészséges táplálkozással nagyban segítheti a felépülést, valamint csökkentheti a probléma ismételt kialakulását!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://budaorsmed.blog.hu/api/trackback/id/tr413700172

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása